GRUPA PARTNER Nieruchomości
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
z siedzibą 33-300 Nowy Sącz
ul. Dojazdowa 11/15

NIP: 734 353 5862
KRS: 0000589309
REGON: 362468872
Nr rachunku bankowego: 943903294039204932049

© 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone. Hectares Management marka należy do GRUPA Partner Nieruchomości sp. z o.o.

top

Pierwszy krok w kierunku zróżnicowanego budownictwa

Filozofia Kaizen wywodząca się z Japonii zakłada, że wiele drobnych zmian wymagających niewielkiego wysiłku wyznacza nowe ścieżki biznesowe, które przekładają się na sukces. Jak zatem techniką małych kroków podążać w stronę rozwoju bez obciążeń dla firmy? jak pogodzić interes dewelopera i klienta? Przejdźmy razem kilka kroków a pokażę Ci, że również Twoja firma może mieć wpływ na zrównoważone budownictwo oraz zadowolenie klientów, wynikające z dobrze zorganizowanej przestrzeni miejskiej i miejsca zamieszkania.

Zrównoważone budownictwo to zmiana, która dzieję się tu i teraz. Oszczędność surowców, materiały i systemy wspierające ekologię, troska o klienta, mieszkańca stworzonej przez Ciebie przestrzeni, nabiera znaczenia na dynamicznie rozwijającym się rynku nieruchomości.

Kaizen jest narzędziem zwiększania konkurencyjności i produktywności przedsiębiorstwa poprzez usprawnienie metod pracy małymi krokami.

Tomasz Bartosz KalinowskiInnowacyjność przedsiębiorstw a systemy zarządzania jakością. 

Nie możemy zatem zwolnić kroku i przejść obok tych zmian obojętnie. Być może już wdrożyłeś w swojej organizacji pierwsze zmiany, które zaowocują zadowoleniem klientów, wesprą środowisko i zaprezentują Twoją firmę jako inicjatora, a może nawet lidera nowoczesnego budownictwa. 

Być może dopiero zastanawiasz się, jakie działania podjąć, aby Twoje inwestycje zyskały status ekologicznych, pozytywnie wpływających na środowisko naturalne oraz zdrowie człowieka. 

Bez względu na stopień zaawansowania działań ekologicznych w Twojej firmie zapytam Cię: Jaką najmniejszą rzecz możesz wdrożyć już dziś, aby Twój klient czuł, że dzięki Tobie mieszka w przyjaznym środowisku miejscu.

KROK 1: Utopijne wizje, czy myśl przyszłości

Kluczowe w kontekście zrównoważonego budownictwa zdaje się być pytanie, czy Polacy są zadowoleni z miejsca zamieszkania. Sięgnijmy po dane. Osiem na dziesięć badanych osób jest zadowolonych z miejsca, w którym mieszka. Bezpośredni wpływ na satysfakcję z miejsca zamieszkania ma poziom życia. Zadowolenie z warunków materialnych, między innymi mieszkania, deklaruje mniej, bo około sześciu na dziesięciu ankietowanych. Dane te są obiecujące, jednakże wciąż pozostaje czterech na dziecięciu Polaków, których zadowolenie z mieszkania może zależeć od zwiększenia jego poziomu komfortu na co dzień

Zatrzymajmy się tutaj na moment, aby zastanowić się jak można zdefiniować subiektywne uczucie zadowolenia, a co za tym idzie szczęścia. Służy do tego wskaźnik city wellbeing index, który określa szczęście jako satysfakcję z poszczególnych aspektów życia, włączając w to kondycję psychiczną i fizyczną. Jednym z czynników, które mają wpływ na dobrostan jest zatem mieszkanie, w którym Twoi klienci spędzają coraz więcej czasu. 

Jednakże w raporcie World Happiness Report 2020 sporządzonym przez Jan-Emmanuela De Neve dyrektora Wellbeing Research Centre na Uniwersytecie Oxfordzkim oraz Christiana Krekela asystenta profesora w London School of Economics, żadne polskie miasto nie znalazło się na liście 186 miast świata, w których wskaźnik city wellbeing index jest najwyższy. Branża nieruchomości ma zatem przestrzeń, aby realnie wpłynąć na zwiększenie poczucia zadowolenia z życia Polaków, poprzez udostępnienie im przyjaznej, ekologicznej przestrzeni, której coraz chętniej będą poszukiwać w przyszłości.

KROK 2: Siła wspólnoty, czyli trampolina relacji

Perspektywa klienta poszukującego na rynku nieruchomości idealnego mieszkania jest kluczowa już na etapie planowania inwestycji. Niejeden deweloper musiał się zmierzyć z niezadowolonym klientem, który był oburzony faktem, że przestrzeń wokół jego posesji lub osiedla nie jest zgodna z wizualizacjami. I choć zmiana detali może być nieunikniona, to dla klientów ważna jest aranżacja przestrzeni wspólnej. Ma być ona nie tylko funkcjonalna, ale także przeznaczona do odpoczynku i rekreacji, co w dobie pandemii wydaje się być szczególnie ważne.

Zrównoważone budownictwo w czasie pandemii i ograniczonej możliwości poruszania się staje się w pewnych aspektach koniecznością. Projektowanie terenów zielonych przeznaczonych dla mieszkańców, ekologicznych i jednocześnie przestrzennych placów zabaw dla dzieci, stworzenie lepszych warunków do poruszania się rowerem, możliwość ich bezpiecznego pozostawienia na terenie posesji czy osiedla, a także wszelkie udogodnienia dla rodziców z małymi dziećmi, osób niepełnosprawnych oraz seniorów stwarza nie tylko lepsze warunki do zamieszkania, ale także przyczynia się do ochrony środowiska i budowania relacji z sąsiadami.

Dzięki takim działaniom możesz wykazać, że mieszkańcy Twojej nieruchomości będą mogli zrezygnować z poruszania się wysokoemisyjnymi środkami transportu, że zieleń, którą zaprojektowaliście zmniejszy emisję CO2, a jednocześnie będzie przeciwdziałać smogowi. To także świetny argument dla potencjalnych inwestorów, którzy będą chcieli wynająć zakupione apartamenty.

Jesteś zapewne ciekawy, jak kształtują się ceny zielonych mieszkań. Wyższy koszt zaprojektowania i budowy zielonych budynków w Polsce waha się od 2 do 10%, przy czym Polacy są skłonni za budowę, kupno lub wynajem zapłacić maksymalnie 5%. Jednakże czas pandemii, izolacja i brak interakcji społecznych sprawił, że klienci są w stanie zapłacić większą kwotę za przestrzeń, w której zorganizują sobie wygodne życie.

KROK 3: Dom w rytmie eko

Współczesne, nowoczesne budownictwo poprzez stosowanie materiałów odnawialnych i odpowiednią eksploatację ma pozytywny wpływ na ochronę środowiska. Znaczenie ma nie tylko to, że użyjesz materiałów przyjaznych otoczeniu, ale też, czy wykorzystane przez Ciebie materiały będą miały wpływ na komfort i zmniejszenie zużycia chociażby energii przez mieszkańców Twojej nieruchomości.

Przykładów na zwiększenie efektywności wykorzystania energii jest wiele: od okien o wysokiej termoizolacji po przestrzeganie norm uzyskiwania parametrów izolacyjności ścian, sufitów czy stropodachów.

Dobre efekty, na które zwrócą uwagę przede wszystkim Wasi klienci, uzyskacie montując fotowoltaikę, która posłuży do ogrzania wody i produkcji energii elektrycznej. Mniejszymi, ale również istotnymi działaniami, które wpływają na zminimalizowanie strat cieplnych jest zakładanie rolet zewnętrznych i budowa wiatrołapów. 

Nie wystarczy jednak samo zastosowanie drewna, metalu z odzysku i montaż rolet, aby przekonać klienta, że to właśnie Wasza inwestycja zasługuje na uwagę. Musicie się wyróżnić spośród konkurencji, informując potencjalnych klientów o zastosowanych przez Was rozwiązaniach ekologicznych oraz zaletach, jak chociażby długofalowa redukcja kosztów utrzymania nieruchomości, które skłonią ich do umówienia się na rozmowę. W swojej komunikacji powinniście zastosować RTB, reason to believe, tak aby klient mógł od razu dowiedzieć się, jakie zalety, a także oszczędności czekają go, dzięki stosowanym przez Was rozwiązaniom i technologiom zrównoważonego budownictwa. 

Zrównoważony rozwój powinien znaleźć się także w strategii Twojej firmy oraz działaniach PRowych, co pozwoli Ci budować relacje z klientami, pracownikami i inwestorami.

KROK 4: „Zielone certyfikaty”

Co więcej możecie zrobić, aby zyskać w oczach klientów i wyznaczać nowe standardy w branży nieruchomości? Przyjrzycie się dwóm certyfikatom, które możecie uzyskać, wznosząc „zielone budynki”.

Do najpopularniejszych w Polsce systemów oceny zrównoważonych budynków należą amerykański certyfikat LEED oraz pochodzący z Wielkiej Brytanii BREEAM.

Certyfikat LEED, czyli Leadership in Energy and Environmental Design, jest najpopularniejszym na świecie certyfikatem, systemem oceny zrównoważonych budynków. Certyfikacja prowadzona jest w 168 krajach i obejmuje budynki zarówno komercyjne jak i mieszkalne. W ocenie LEED istotne jest tworzenie zdrowych i energooszczędnych budynków, ich usytuowanie, wpływ wybranych rozwiązań architektonicznych na środowisko naturalne, zagospodarowanie terenu, wykorzystanie ekologicznych materiałów budowlanych, a także innowacyjność projektu.

Kolejny popularny certyfikat BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Method) jest brytyjskim systemem oceny budynków proekologicznych, obecnie najbardziej popularnym w Europie.

Certyfikacja obejmuje działania związane z przygotowaniem projektu zgodnego z wytycznymi BREEAM, zwraca uwagę na sposób prowadzenia budowy, wykorzystywanie w jej trakcie certyfikowanych materiałów od lokalnych dostawców czy zmniejszenie zużycia energii oraz wody. Budynki, które pozytywnie przeszły proces certyfikacji charakteryzują się wysoką efektywnością energetyczną, zredukowanym wytwarzaniem CO2, wygodną lokalizacją, a także swobodnym dostępem dla osób, które z nich korzystają.

Dlaczego warto zaznajomić się z procesem certyfikacji? Aż 22% firm z branży nieruchomości planuje zyskać certyfikaty w najbliższej przyszłości. Udział zielonego budownictwa na rynku powierzchni biurowych również będzie się zwiększał. 77% respondentów badania Construction Marketing Group uznało, że popyt na certyfikowane powierzchnie biurowe będzie rósł, co jest związane z podażą zielonych biurowców.

KROK 5: Niech podążają za Tobą

Innowacyjność i duży potencjał rozwojowy są największymi atutami zrównoważonego budownictwa. Praca nad nowymi rozwiązaniami, wdrażanie w myśl filozofii Kaizen, pozornie małych i nieistotnych zmian może realnie wpłynąć na poprawę komfortu życia ludzi i ochronę środowiska.

„Nie oczekuj perfeksji, oczekuj postępu. Naczelna dewiza menedżerów, którzy przyjęli japońską metodę ciągłego doskonalenia Kaizen”.

Andrzej BlikleDoktryna jakości

Oczywiście może mieć to związek z odejściem od tradycyjnych, dotychczas stosowanych i dobrze nam znanych rozwiązań, które w przyszłości staną się zwyczajnie nieefektywne. Warto zatem przyjrzeć się zrównoważonemu budownictwu i krok po kroku sięgać po coraz to nowe rozwiązania technologiczne, które zagwarantują Twój rozwój na rynku nieruchomości.

Stań się proekologicznym liderem w branży nieruchomości, wyznaczaj trendy, pokazuj, że troska o klienta i przestrzeń, w jakiej będą mieszkały kolejne pokolenia to Twój priorytet.

Udostępnij na:
Tweet
Share

Napisz komentarz