GRUPA PARTNER Nieruchomości
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
z siedzibą 33-300 Nowy Sącz
ul. Dojazdowa 11/15

NIP: 734 353 5862
KRS: 0000589309
REGON: 362468872
Nr rachunku bankowego: 943903294039204932049

© 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone. Hectares Management marka należy do GRUPA Partner Nieruchomości sp. z o.o.

top

Działka zalewowa. Słup wysokiego napięcia na nieruchomości. To może się opłacać.

Coraz mniej gruntów jest do kupienia, szczególnie pod inwestycje. To jest fakt. W związku z tym warto przeanalizować czy działka, na której chcemy budować, nie jest “problematyczna”. Jakie zagrożenia mogą wystąpić w nieruchomości gruntowej? Na co warto zwrócić uwagę, kupując działkę pod inwestycję? Zapraszam do krótkiej lektury.

Kupiłem grunt, ale okazało się, że nie mogę tam budować.

Zanim kupisz grunt, warto go przeanalizować. Może bowiem okazać się, że:

  • kupiłeś grunt nasypowy, organiczny i słabonośny, a może zalewowy albo grunt ekspansywny? To powoduje komplikacje. Dla Ciebie oznacza to dłuższy czas budowy, bo trzeba przygotować teren oraz wyższe koszty budowy. Nie możesz bezpośrednio zacząć budowy. Zazwyczaj taka ziemia potrzebuje, chociażby odpowiedniego wzmocnienia pod fundament.
  • kupiłeś grunty zalewowe i okazuje się, że nie możesz wybudować garażu wolnostojącego, piwnicy, szamba, a nawet Twój projekt nie może mieć okien od samego podłoża. Jest to możliwe i bezpieczne, ale wymaga załatwienia kilku kwestii w urzędach i odpowiedniej technologii budowlanej.
  • masz problemy z ubezpieczeniem budowy albo są one kosmicznie wysokie.
  • przez Twoją ziemię ma biec linia wysokiego napięcia.

Dla mnie nie ma gruntów “problematycznego”, tylko opłacalny lub mniej opłacalny z możliwością poprawy jego rentowności. Nie ma problemu, który nie był przeze mnie analizowany, a inwestycje budowałem już na różnych terenach.

Czy warto kupować grunty problematyczne?

Tak, ale zanim to zrobisz, zleć analizy gruntów i zatrudnij kogoś, kto pomoże Ci oszacować rentowność tej inwestycji. Oszacuje koszty przeniesienia słupa energetycznego, uregulowania stanu prawnego, uregulowania drogi dojazdowej. Grunty kupisz o wiele taniej, ale musisz wiedzieć czy to się zwyczajnie opłaca i ile czasu zajmie uporządkowanie tematu, aby rozpocząć projekt budowlany. Budowa inwestycji na działce w pobliżu rzeki czy potoku może oznaczać więcej zachodu, czy wyższe koszty budowy. Ale też o wiele większy potencjał sprzedaży i marketingu. Któż by nie chciał relaksować się przy szumie strumyka na żywo, zamiast odpalać odgłosy przyrody na Youtube. Kto nie chciałby domu na skarpie z widokiem na całe miasteczko, z daleka od hałasu i smogu? Inwestycja o wzmocnionej konstrukcji i z zabezpieczeniami przeciwpowodziowymi, czy w przypadku nasypów, to budynek dla wielu pokoleń.

Jeżeli szukasz oryginalnego gruntu lub kupiłeś ziemię, która dla Ciebie okazał się problematyczna, to chętnie Ci pomogę.

Udostępnij na:
Tweet
Share

Napisz komentarz