GRUPA PARTNER Nieruchomości
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
z siedzibą 33-300 Nowy Sącz
ul. Dojazdowa 11/15

NIP: 734 353 5862
KRS: 0000589309
REGON: 362468872
Nr rachunku bankowego: 943903294039204932049

© 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone. Hectares Management marka należy do GRUPA Partner Nieruchomości sp. z o.o.

top

Łatwiejsza wycinka drzew dla właścicieli działek

Końcem września do Sejmu trafił projekt ustawy o zmianie ustaw w celu likwidowania zbędnych barier administracyjnych i prawnych. Właścicieli nieruchomości powinny zainteresować zapisy dotyczące wycinki drzew na działce. Zaproponowane zmiany mają poluzować obecne przepisy i ograniczyć konieczność udania się do urzędu.

Projektodawcy proponują zwiększenie o 20 cm (w porównaniu do obecnych przepisów) obwodu pnia drzewa, od którego wymagane jest zgłoszenie zamiaru wycięcia. Pień drzewa mierzony jest na wysokości 5 cm.

Skrócono także czas urzędników na udanie się w teren oraz na wydanie decyzji. Proponowane terminy to odpowiednio 14 dni (obecnie 21 dni) i 7 dni (obecnie 14 dni). 

Jak uzasadniają to osoby, które nad tym pracowały – właściciele nieruchomości będą mogli swobodniej korzystać z przysługujących im praw własności, a także skróci się czas oczekiwania na decyzję umożliwiającą podjęcie działań dotyczących wycinki. 

Kolejną zmianą, która zainteresuje właścicieli działek, a także osoby działające w branży nieruchomości to liberalizacja obrotu gruntami leśnymi. Zgodnie z ustawą Skarbowi Państwa nie będzie przysługiwało prawo pierwokupu, jeśli nieruchomość leśna położona jest w granicach administracyjnych miasta lub jeśli jej powierzchnia nie przekracza 1 ha.

Zaproponowane zmiany mają na celu ułatwienie i przyspieszenie niektórych procedur. Celem pomysłodawców jest także mniejsza ilość składanych wniosków do urzędów. Prace nad ustawą trwają i jaką ona ostatecznie przyjmie formę dowiemy się, gdy wejdzie w życie.

Chcesz wiedzieć jak poruszać się w sektorze nieruchomości gruntowych, robić dobre inwestycję?

Zapisz się na nasze autorskie szkolenie „12 strategii inwestowania w grunty” w Warszawie. Więcej informacji znajdziesz na https://news.hectares.pl/blackfriday

Udostępnij na:
Tweet
Share

Napisz komentarz