GRUPA PARTNER Nieruchomości
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
z siedzibą 33-300 Nowy Sącz
ul. Dojazdowa 11/15

NIP: 734 353 5862
KRS: 0000589309
REGON: 362468872
Nr rachunku bankowego: 943903294039204932049

© 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone. Hectares Management marka należy do GRUPA Partner Nieruchomości sp. z o.o.

top

Sprzedaż działki przed upływem 5 lat a KOWR

Coraz większy popyt na nieruchomości gruntowe sprawił, że ogromnym zainteresowaniem zaczęły cieszyć się również działkami rolne. Sprzedaż gruntów, które nie są przeznaczone pod zabudowę reguluje Ustawa z dnia 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego. Z treści ustawy wynika, że osoba, która kupiła nieruchomość rolną o powierzchni powyżej 0,3 ha jest obowiązana do prowadzenia gospodarstwa rolnego oraz nałożony jest na nią pięcioletni zakaz sprzedaży.

Warto tutaj podkreślić, iż za nieruchomość rolną uważana jest również taka działka, która w Miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego przeznaczona jest częściowo pod tereny budowlane, a częściowo pod tereny rolne. 

Na pierwszy rzut oka przepis jest zrozumiały i akceptowalny przez kupujących. Jednak są takie sytuacje, w których nabywca nieruchomości rolnej jest zmuszony sprzedać ją, przed upływem pięciu lat. I tutaj pojawia się pytanie “jak to zrobić?”. Ustawodawca dopuścił możliwość wcześniejszego zbycia, ale pod warunkiem że zgodę na to wyrazi Krajowy Ośrodek Wsparcie Rolnictwa [dalej: KOWR]. 

szkolenie - katowice

Całą procedurę należy zacząć od złożenia wniosku do KOWR’u, w którym trzeba szczegółowo opisać powód, dla którego jesteśmy zmuszeni do dokonania transakcji. Czytając na oficjalnej stronie internetowej KOWr’u powodem nie może być np. zmiana miejscowego planu, czy otrzymanie korzystnej propozycji finansowej za nabytą nieruchomość. Zatem co należy uważać za istotny powód? Są to takie sytuacje, o których kupujący nie wiedział w  dniu transakcji, a należą do nich: pogarszający się stan zdrowia, zmiana sposobu zarobkowania, która zmusiła do przeprowadzki lub załamanie się sytuacji finansowej. Oprócz przygotowania dokładnego uzasadnienia sytuacji życiowej, trzeba mieć zebrany materiał dowodowy potwierdzający to wszystko co zostało wspomniane w formularzu, gdyż KOWR upoważniony jest do wezwania o uzupełnienie wniosku. 

Zgodnie z Kodeksem postępowania administracyjnego Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa ma 30 dni na wydanie Decyzji, jednak ten okres może się wydłużyć ze względu na konieczność uzupełnienia bądź doprecyzowania wniosku. 

Jeśli nie wiesz jak przejść przez proces wcześniejszej sprzedaży –  skontaktuj się z Nami. Na co dzień pomagamy Naszym klientom przebrnąć przez tą procedurę postępowania administracyjnego i z sukcesem Nasi klienci otrzymują taką zgodę na zbycie nieruchomości przed upływem 5 lat. 

Rekomendujemy współpracę z ekspertami którzy znają procedurę i zajmują się takimi sprawami zawodowo. Pozwoli to na oszczędność czasu i niepotrzebny stres. Każdą sytuację analizujemy indywidualnie.

Chcesz sprzedać działkę? Napisz do nas!

Zadzwoń lub napisz office@hectares.pl

Udostępnij na:
Tweet
Share

Napisz komentarz